Kilka słów wstępu

List motywacyjny daje nam okazję do przedstawienia się i pokazania z jak najlepszej strony potencjalnemu pracodawcy.

To tutaj możemy opisać pokrótce swoje atuty, umiejętności i zdobyte do tej pory doświadczenie i pochwalić się osiągnięciami.

To tutaj też opisujemy swoje obowiązki na poprzednich stanowiskach (na co w CV zwykle nie ma miejsca).

To w nim również można zawrzeć informacje na temat swojego stopnia niepełnosprawności, a nawet możliwego uzyskania dofinansowania dla pracodawcy.

Dlatego też list ten warto wykorzystać na swoją korzyść.

Czy list motywacyjny osoby niepełnosprawnej różni się od listu osoby pełnosprawnej? Czy warto (a może trzeba?) pisać o swojej niepełnosprawności?

Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Czemu służy list motywacyjny?

W liście motywacyjnym staramy się pokazać pracodawcy, w jaki sposób nasze talenty, umiejętności i zdobyte doświadczenie mogą służyć firmie, w której aplikujemy na dane stanowisko.

List motywacyjny daje pracodawcy możliwość wstępnego poznania kandydata, jego predyspozycji i motywacji.

Jakie elementy powinny się znaleźć w liście motywacyjnym?

List motywacyjny to oficjalne pismo, dlatego przede wszystkim powinny się w nim znaleźć takie elementy jak:

• Po lewej stronie zamieszczamy imię i nazwisko kandydata oraz jego dane teleadresowe,
• Po prawej stronie, na tej samej wysokości co imię i nazwisko, zamieszczamy nazwę miejscowości oraz datę,
• Jeśli odpowiadamy na ogłoszenie, w którym podano numer referencyjny, podajemy go poniżej danych teleadresowych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat listu motywacyjnego?

Zachowujemy tutaj wszystkie standardy wizualne.

Pismo to powinno być przejrzyste i czytelne, a jego zawartość konkretna. Całość powinna zawierać nie więcej niż 4-5 akapitów.

List zaczynamy formułką „Szanowni Państwo” (jeśli nie wiemy, do kogo trafiają dokumenty aplikacyjne) lub też „Szanowna Pani” albo „Szanowny Panie”, jeśli znamy imię i nazwisko potencjalnego pracodawcy.

Od czego zacząć list motywacyjny?

List zaczynamy od informacji, na jakie stanowisko aplikujemy i (ewentualnie) skąd dowiedzieliśmy się o ofercie.

To akapit, w którym możemy zapewnić, że jesteśmy najlepszym kandydatem lub najlepszą kandydatką na oferowane stanowisko.

O czym pisać w liście motywacyjnym?

List motywacyjny powinien być spójny (nie tylko graficznie, ale też tematycznie) z wysyłanym przez nas CV. Dlatego też możemy tu rozwinąć punkty, które tam właśnie podaliśmy w krótkiej formie.

O czym pisać w liście motywacyjnym?

• O swoim wykształceniu,
• O dotychczasowym doświadczeniu,
• O ukończonych kursach i warsztatach,
• O szczególnych osiągnięciach.

W liście motywacyjnym uzasadniamy, dlaczego aplikujemy na to właśnie stanowisko, podając konkretne przykłady ze swojego życiorysu, które za tym przemawiają.

Jak zakończyć list motywacyjny?

W ostatnim akapicie zapewniamy o swoim rzetelnym i uczciwym podejściu do wykonywanych obowiązków oraz o gotowości do przybycia na rozmowę kwalifikacyjną.

Tutaj również możemy wspomnieć o swoim orzeczeniu o niepełnosprawności, jednak ten temat wymaga szerszego omówienia.

List motywacyjny osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zarówno CV, jak i list motywacyjny osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nie różnią się niczym szczególnym od pism, jakie wysyłają osoby pełnosprawne.

Bez względu na to, czy firma, do której aplikujemy, poszukuje osób z niepełnosprawnością, czy też nie, staramy się przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę swoimi kwalifikacjami, wiedzą i doświadczeniem – te atuty są najważniejsze.

Czy pisać w liście motywacyjnym o swojej niepełnosprawności?

Mamy tu do wyboru kilka opcji.

Jeśli pracodawca szuka osoby niepełnosprawnej, to informację o stopniu niepełnosprawności umieszczamy w CV.

W liście motywacyjnym możemy dodać na ten temat kilka słów – dla pracodawcy istotna będzie informacja, czy dany kandydat będzie równie efektywny w pracy, co osoba zdrowa, czy też będzie potrzebować dodatkowych udogodnień (na które, nawiasem mówiąc, może zdobyć dofinansowanie).

Warto tu rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić korzyści, jakie pracodawca może odnieść z zatrudnienia nas.

Nazewnictwo ma duże znaczenie! Jak pisać o swojej niepełnosprawności w liście motywacyjnym?

Osoby niepełnosprawne mogą posiadać orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.

Takie nazewnictwo może wprowadzać w błąd, dlatego – jeśli już zdecydujemy się pisać o swoim stopniu niepełnosprawności, używajmy nazw lekki, umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Trzeba tu jednak podejść z dużą ostrożnością do podawania takich informacji.

Jeśli pracodawca szuka osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, nie ma wątpliwości, że należy o tym napisać. Jeśli jednak nie jesteśmy tego pewni, a nasza niepełnosprawność nie zakłóci w żaden sposób wykonywania naszych obowiązków, nie musimy podawać tej informacji (i lepiej jej nie podawać, gdyż potencjalny pracodawca może nie mieć kontaktu z osobami niepełnosprawnymi i obawiać się ich zatrudniania).

Z kolei, jeżeli sami obawiamy się, że nasza niepełnosprawność może wpłynąć na jakość wykonywania obowiązków, warto o niej napisać – sprawa i tak wyjdzie na jaw w późniejszym czasie.

Dodatkowe informacje na temat niepełnosprawności w liście motywacyjnym

W sytuacji, gdy bardzo zależy nam na danej posadzie, zdajemy sobie sprawę ze swoich ograniczeń, które mogą wpłynąć na jakość wykonywania obowiązków, a jednocześnie nie wiemy, jak firma odnosi się do zatrudniania osób niepełnosprawnych, warto postawić wszystko na jedną kartę.

Piszemy o swojej niepełnosprawności oraz o tym, jaki może mieć ona wpływ na naszą pracę.

O przywilejach, jakie wynikają z zatrudnienia nas jako osoby niepełnosprawnej (dofinansowanie wynagrodzenia, do dostosowania miejsca pracy, do kursów i szkoleń, do składek ZUS), łącznie z podaniem adresu strony, na której potencjalny pracodawca znajdzie więcej informacji na ten temat.

Piszemy o tym w ostatnim akapicie listu motywacyjnego, dyskretnie, ale jednocześnie otwarcie.

Kiedy pisać o niepełnosprawności w CV?

Kiedy zamieszczamy informację o orzeczeniu o niepełnosprawności w CV?

Zawsze wtedy, gdy – jak już wspomnieliśmy – pracodawca poszukuje na dane stanowisko osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Także wtedy, gdy będziemy wymagać pewnych udogodnień w pracy (na przykład windy) lub też, gdy nasza niepełnosprawność może wpłynąć na sposób wykonywania obowiązków albo na sposób funkcjonowania innych pracowników.

Kiedy nie pisać o niepełnosprawności w CV?

Wzór z CV z orzeczeniem o niepełnosprawności znajdziemy w internecie bez trudu, jednak nie zawsze warto taką informację podawać.

Nie ma to sensu, jeśli nasza niepełnosprawność nie będzie miała wpływu na nasze funkcjonowanie w firmie.

W rzeczywistości może ona nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza jeśli potencjalny pracodawca nie miał kontaktu z osobami niepełnosprawnymi i może mieć pewne obawy związane z ich zatrudnianiem.